poniedziałek, 21 marca 2011

Zioła wykorzystywane w kosmetyce

 
Ziołowa pielęgnacja skóry:
Największą zaleta ziół jest łatwość, z jaką są wchłaniane przez skórę, włosy i paznokcie.
W preparatach najczęściej stosuję się takie zioła jak:
Nagietek - Zawiera saponiny, flawonoidy, olejek eteryczny, żywice i kwasy. Przyśpiesza gojenie ran i działa przeciwzapalnie. Ma szczególne zastosowanie przy skórze suchej, szorstkiej i wrażliwej, jest składnikiem olejków do ciała, kremów, toników, masek i preparatów przeciwsłonecznych.
Pokrzywa - Ta roślina zawiera między innymi: flawonoidy, kartenoidy, chlorofil, kwas mrówkowy, kwas pantotenowy, witaminę B2, C i A, sole mineralne, garbniki, tłuszcze i węglowodany oraz białka. Ma właściwości moczopędne, krwiotwórcze, wzmacniające, oczyszczające, odmładzające i oddziałuje dobrze na przemianę materii. Ponieważ wzmacnia włosy, znajduje się w preparatach do pielęgnacji włosów, szczególnie włosów z łupieżem i łojotokiem.
Rumianek - Zawiera olejek eteryczny o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Używany jest w lotionach po opalaniu, kosmetykach do pielęgnacji niemowląt, preparatach do kąpieli i oczyszczających, kremach na dzień i noc, kremach do rąk, maskach i ampułkach. Jest szczególnie polecany do skóry podrażnionej, szorstkiej, zaczerwienionej i zmienionej zapalnie.
Szałwia - Zawiera olejek eteryczny, garbniki, kamforę, węglowodany i białka. Ma działanie ściągające, bakteriostatyczne, przeciwtrądzikowe i przeciwłojotokowe. Łagodzi stany zapalne skóry.
Wanilia - Zawiera olejek eteryczny o działaniu uspokajającym i łagodzącym. Jest często dodawana do kremów, kosmetyków do kąpieli, lamp zapachowych i perfum.
Żeń-szeń - W kosmetyce stosuje się jego korzeń, który dzięki zawartości saponiny ma właściwości odmładzające, ujędrniające i regenerujące. Roślina ta łagodzi ponadto stres, wzmacnia, rewitalizuje, regeneruje, stymuluje, poprawia odporność i usprawnia krążenie. Wyciągi z korzenia żeń-szenia są stosowane w szamponach, odżywkach i maskach do włosów zniszczonych.
Melisa lekarska - Zawiera eteryczne olejki (np. cytrol, geraniol), garbniki, gorycze, terpeny, kwasy organiczne, sole mineralne i cukry. Działa rozkurczowo, uspokajająco oraz łagodząco przy skórze suchej i wrażliwej. Używana jest także w olejkach do masażu oraz do kąpieli odprężających.
Kasztanowiec - Zapobiega gromadzeniu się wody w tkankach, ma tonizuje i wzmacnia ściany żył, pobudza krążenie krwi. Jest składnikiem preparatów do pielegnacji stóp, chroni przed żylakami, zastojami żylnymi i obrzękami.
Łopian - Korzeń łopianu zawiera sole mineralne, substancje białkowe oraz związki poliacetylenowe. Ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne łopian stosuje się w preparatach przeciwłojotokowych oraz w szamponach, ponieważ doskonale wpływa na włosy.
Dziurawiec - Zawiera olejki eteryczne, sole mineralne, kwasy organiczne, witaminy A i C, cukry i flawonoidy. Uspokaja i dezynfekuje oraz rozszerza naczynia krwionośne. Stosując nalewki lub inne specyfiki zawierające dziurawiec, nie wolno się opalać na słońcu, ponieważ grozi to poparzeniem skóry.
Arnika Górska - Zawiera flawonoidy, olejek eteryczny, parafiny, żywice, kwasy tłuszczowe oraz garbniki. Działa przeciwzapalnie, rozszerza naczynia krwionośne, pobudza krążenie krwi. Arnika jest dodawana do środków pielęgnacyjnych do stóp, preparatów antycellulitowych, olejków, toników, past do zębów, płynów do płukania gardła, okładów, nalewek, ma również zastosowanie w produkcji perfum.
Aloes - Ma zastosowanie w okulistyce, dermatologii, stomatologii i kosmetyce. Ze względu na zawartość licznych węglowodanów wygładza i nawilża skórę, działa również silnie przeczyszczająco, regenerująco i wzmacniająco. Żel z aloesu zawiera fruktozę, glukozę, polisacharydy, aminokwasy, sole mineralne, witaminy, enzymy i fitohormony. Aloes chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jest również stosowany w kosmetykach do skóry i włosów. Przeciwwskazaniami do stosowania aloesu są: ciąża, ciężkie niedomagania serca, nerek, nadciśnienie oraz mocny nieżyt żołądka.
Róża - Olejek różany jest jedną z najdroższych i najcenniejszych substancji zapachowych. Pobudza zmysły, łagodzi objawy depresji, dezynfekuje, działa przeciwzapalnie, ściągająco i tonizująco. Stosowany jest w tonikach, kompresach, w masażu i aromaterapii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz