poniedziałek, 21 marca 2011

Maseczki domowej produkcji

Maseczki kosmetyczne to jeden z najlepszych sposobów na zadbanie o wygląd skóry - błyskawicznie nawilżają, odżywiają i regenerują naszą cerę. Samo nałożenie i usunięcie kosmetyku zajmuje około 30 minut, a efekt działania widoczny jest niemal od razu.

Najskuteczniejsze są maseczki przygotowane przez kosmetologów dostępne w drogeriach i aptekach, jednak od czasu do czasu warto zdecydować się na kosmetyki własnej produkcji. Dzięki temu w naturalny sposób wpłyniemy na kondycję naszej skóry.

W letnim i jesiennym okresie największą popularnością cieszą się maseczki wykonane z owoców i warzyw. Do ich wyrobu najlepiej wykorzystać produkty z własnego ogródka. Będziemy mieć wtedy pewność, że wykonane przez nas kosmetyki nie zawierają pestycydów czy też innych składników, które mogłyby podrażnić cerę.

Poniżej przedstawiam kilka łatwych przepisów na maseczki własnoręcznej roboty wraz ze opisem ich działania:

Maseczki z ogórków

Działają wybielająco, nawilżają i zmiękczają naskórek. Przeznaczone są dla cery tłustej. Plasterki ogórka (wraz ze skórką) nakładamy na twarz i powieki, pozostawiamy na ok. 10 - 15 minut i następnie zmywamy maseczkę letnią wodą.

Maseczki z marchewki

Lekko zabarwiają skórę dając efekt opalenizny. Przeznaczone są dla cery tłustej. Marchewkę ścieramy na tarce i dodajemy do niej łyżeczkę mąki. Gotową papkę nakładamy na twarz i po ok. 10 - 20 minutach dokładnie zmywamy ciepłą wodą.


Maseczki z ziemniaków

Surowe ziemniaki mają właściwości wygładzające i regenerujące skórę. Dlatego też maseczki wykonane z tego warzywa idealnie nadają się dla cery zmęczonej i szarej. Ugotowane ziemniaki rozgniatamy na papkę i łączymy z odrobiną ciepłego mleka. Mieszankę nakładamy na twarz, szyję i dekolt. Zmywamy ciepłą wodą po ok. 15 – 20 minutach. Po zabiegu wcieramy w skórę krem nawilżający.

Maseczki z jabłek

Przeznaczone są właściwie do wszystkich typów skóry. Suchą nawilżą, a tłustą zmatowią. Jednym z łatwiejszych sposobów na przygotowanie maseczki jest wymieszanie startego jabłka z miodem lub jogurtem. Inny rodzaj maseczki to jabłko stare na tarce z gęstymi otworami, zmieszane z łyżką mąki kukurydzianej lub ziemniaczanej i kilkoma kroplami soku z cytryny. Papkę nakładamy na twarz i zmywamy po ok. 15 minutach na przemian zimną i ciepłą wodą .

Maseczki z bananów

Banany zawierają dużą ilość witamin, potasu, żela i magnezu. Dzięki temu maseczki wykonane z tych owoców poprawiają elastyczność skóry i łagodzą występujące na niej podrażnienia. Banany rozgniatamy na papkę, dodajemy 3 łyżeczki gęstej śmietany lub twarożku. Mieszankę nakładamy na ok. 15 minut na twarz, dłonie, łokcie i kolana.

Maseczki z cytrusów

Owoce cytrusowe są obfitym źródłem witaminy C, dzięki temu kosmetyki z ich zawartością wygładzają i rozjaśniają cerę. Maskę wykonujemy poprzez zmieszanie soku z cytryny, pomarańczy lub grejpfruta z łyżeczką oliwy z oliwek i pianą ubitą z jednego białka.

Dla tych, którzy nie mają ochoty na domowe eksperymenty zawsze pozostaje pobliski sklep z kosmetykami, w którym z pewnością znajdą gotowe maseczki dostosowane do typu i potrzeb każdej cery. 






http://artelis.pl/artykuly/10715/maseczki-domowej-produkcji

Usuwanie roztępów

Rozstępy pojawiają się przeważnie na pośladkach, udach, brzuchu oraz piersiach. Tworzą je wrzecionowate pasemka o różnej wielkości.

 Główną przyczyną ich powstania jest złe funkcjonowanie fibroblastów. Upośledzenie ich powoduje zmiany w budowie włókien kolagenowych, które stają się coraz słabsze, zaczynają się rozciągać i końcu dochodzi do ich zerwania. Wtedy to powstają rozstępy. Do powstania rozstępów przyczynia się również wzrost poziomu estrogenów w okresie dojrzewania, ciąży, czy menopauzy. Powstanie rozstępów często jest też wynikiem nieodpowiedniej diety, obejmującej zbyt mało mikroelementów i minerałów.

Na rozstępy narażone są przeważnie kobiety w ciąży, przechodzące menopauzę, osoby w okresie dojrzewania oraz osoby otyłe. Występowanie rozstępów niekiedy uwarunkowane jest genetycznie. Jeżeli u matki były rozstępy to jest wysoce prawdopodobne, że pojawią się one również u córki. Ale usuwanie rozstępów jest możliwe. Zacznijmy jednak od tego, w jaki sposób można zapobiec rozstępom.

Jak można im zapobiegać?

W celu uniknięcia rozstępów należy unikać częstych wahań wagi, nie stosować drakońskich diet odchudzających, które pozwalają zrzucić zbędne kilogramy w krótkim czasie. Należy również dostarczyć organizmowi odpowiednie ilości witamin: wit. A, wit. B5, wit. E, czy PP, jak również mikroelementów - głównie krzemu i cynku. Dobrze jest też zastosować kremy, olejki, bądź preparaty zawierające przede wszystkim kolagen, elastynę, biostymolinę. Ważne jest też wykorzystanie masażu do polepszenia elastyczności skóry.

Sposoby usuwania rozstępów

Na rynku mamy dostępne następujące metody usuwania rozstępów: mikrodermabrazja, peeling chemiczny, mezoterapia czy laser fraxel. Mikrodermabrazja polega na zmechanizowanym złuszczaniu wierzchniej warstwy skóry aparatem, który rozciera i wyłapuje przestarzałe komórki. Taki zabieg pozwala bezboleśnie, bezpiecznie i skutecznie pozbyć się rozstępów. Mikrodermabrazja regeneruje i odżywia skórę, powoduje zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Natomiast peeling chemiczny przy zastosowaniu kwasu glikolowego powoduje zwiększenie produkcji nowych komórek naskórka oraz syntezę włókien kolagenowych. Przy wielokrotnym powtórzeniu tego zabiegu dochodzi do zwiększenia grubości naskórka i skóry właściwej. Mezoterapia polega na wstrzyknięciu do zwyrodniałych tkanek różnych koktajli. Celem tego jest uzyskanie reakcji fibrobrastycznej w skórze właściwej oraz regeneracji kolagenu. Natomiast użycie metody fraxel laser jest nowoczesnym systemem laserowym, mającym na celu regenerację i odmłodzenie skóry. Ten laser przeszywa powierzchnię skóry milionami mikroskopijnych igieł. Impulsy tego lasera ustawione są w odpowiedniej odległości by nie poparzyć skóry, ale zmusić ją do zregenerowania.



Innymi sposobami pozbycia, usunięcia rozstępów są zastosowanie leczenia farmakologicznego, dermabrazja, chirurgiczne usunięcie oraz lasery (miedziowy, barwnikowy, CO2).

Leczenie farmakologiczne polega na zastosowaniu retinoidów, które regulują procesy rogowacenia i wpływają na procesy zapalne skóry. Dermabrazja natomiast wykonywana jest przez lekarzy chirurgów. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym w zależności od rozmiaru uszkodzenia. Do usunięcia rozstępów można zastosować również chirurgiczne wycięcie rozstępów. Polega na wycięciu elementu skóry dotkniętego rozstępami. Po zabiegu pozostają jednak blizny pooperacyjne. Zastosowanie laserów (miedziowego, barwnikowego, CO2) wymaga rekonwalescencji, gdyż powstała zaczerwieniona rana pokryta strupem. Ta metoda polega na złuszczeniu warstwy naskórka poprzez jej podgrzanie i odpreparowanie.

Kosmetyki na rozstępy - ich skład i działanie

Do produkcji kosmetyków używane są zazwyczaj następujące naturalne składniki: wyciągi z soi, związki krzemu, kwas mlekowy, ekstrakty z centella asiatica oraz witaminy: A, C, E. Wyciąg z soi ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające. Natomiast związki krzemu usuwają wolne rodniki i regenerują włókna kolagenowe i elastyczne. Kwas mlekowy pozwala na zmniejszenie rogowacenia naskórka. Ekstrakt z centella asiatica bogaty jest w fitoesrtogeny pobudzające syntezę kolagenu. Natomiast witaminy A, C, E wykazują działanie antyoksydacyjne.

Dobrym kosmetykiem na rozstępy jest preparat zawierający kolagen. Dostarczenie wystarczającej ilości tego składnika wpływa korzystnie na syntezę elastyny i kolagenu. Naturalny kolagen ma wpływ na fibroblasty, które zwiększają własną produkcję kolagenu.

 http://artykuly.com.pl/artykuly/1404_usuwanie-rozstepow.html

Maseczki kosmetyczne – błyskawiczny ratunek dla skóry

Rodzaje i charakterystyka najważniejszych typów maseczek kosmetycznych
 Maseczki kosmetyczne bogate są w substancje aktywne, które po nałożeniu kosmetyku na skórę głęboko w nią wnikają przynosząc niemal natychmiastowe efekty. W zależności od sposobu działania wyróżnia się następujące rodzaje maseczek:

Maseczki nawilżające - przeznaczone są dla cery suchej, normalnej i mieszanej. Zatrzymują w naskórku wilgoć, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza. W ich skład wchodzą oleje roślinne, kolagen i kwas hialuronowy, które dodatkowo zapobiegają starzeniu się skóry. Maseczki mają przeważnie kremową lub żelową konsystencję. W miarę potrzeb nakłada się je na twarz, szyję i dekolt 2-3 razy w tygodniu.

Maseczki oczyszczające - stosowane są w przypadku cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Ich głównym zadaniem jest oczyszczenie skóry z nadmiaru łoju i wszelkich zanieczyszczeń. W tym celu odblokowują pory skóry i ograniczają powstawanie zaskórników. Działają antybakteryjnie i poprawiają koloryt skóry. Najskuteczniejsze maski oczyszczające zawierają białą lub zieloną glinkę oraz minerały regulujące pracę gruczołów łojowych. Zazwyczaj są to kosmetyki typy peel-off. Po nałożeniu na twarz zamieniają się w cienką błonkę, podczas jej ściągania usuwany jest zrogowaciały naskórek i łój. Stosuje się je raz 1-2 razy w tygodniu.

Maseczki wygładzające
- przeznaczone są dla kobiet dojrzałych. Zawarte w nich składniki, takie jak algi morskie, żeń-szeń czy wyciągi z kwiatów sprawiają, że cera odzyskuje swój dawny blask. Maseczki napinają skórę i spłycają zmarszczki, dzięki temu określane są również jako liftingujące kosmetyki dla kobiet. Aby skutecznie opóźnić proces starzenia się skóry należy nakładać je regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu.

Maseczki regenerujące (odżywcze) - polecane są do cery zmęczonej i poszarzałej. Wpływają na ukrwienie i jędrność skóry, dostarczają jej składniki odżywcze m.in. w postaci fitohormonów i witamin. Ponadto zawierają substancje czynne, które usuwają oznaki zmęczenia i stresu. Niektóre maseczki regenerujące mają działanie relaksujące, dzięki temu zmniejszają napięcie nerwowe.

Decydując się na konkretny rodzaj maseczki musimy uwzględnić typ naszej cery i jej potrzeby. Jeśli chcemy, aby efekty były widoczne od razu, zadbajmy przed zabiegiem o odpowiednie przygotowanie skóry. Najlepiej oczyścić ją peelingiem i dopiero wtedy nałożyć maskę.

http://artelis.pl/artykuly/10525/maseczki-kosmetyczne-blyskawiczny-ratunek-dla-skory

Zioła wykorzystywane w kosmetyce

 
Ziołowa pielęgnacja skóry:
Największą zaleta ziół jest łatwość, z jaką są wchłaniane przez skórę, włosy i paznokcie.
W preparatach najczęściej stosuję się takie zioła jak:
Nagietek - Zawiera saponiny, flawonoidy, olejek eteryczny, żywice i kwasy. Przyśpiesza gojenie ran i działa przeciwzapalnie. Ma szczególne zastosowanie przy skórze suchej, szorstkiej i wrażliwej, jest składnikiem olejków do ciała, kremów, toników, masek i preparatów przeciwsłonecznych.
Pokrzywa - Ta roślina zawiera między innymi: flawonoidy, kartenoidy, chlorofil, kwas mrówkowy, kwas pantotenowy, witaminę B2, C i A, sole mineralne, garbniki, tłuszcze i węglowodany oraz białka. Ma właściwości moczopędne, krwiotwórcze, wzmacniające, oczyszczające, odmładzające i oddziałuje dobrze na przemianę materii. Ponieważ wzmacnia włosy, znajduje się w preparatach do pielęgnacji włosów, szczególnie włosów z łupieżem i łojotokiem.
Rumianek - Zawiera olejek eteryczny o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Używany jest w lotionach po opalaniu, kosmetykach do pielęgnacji niemowląt, preparatach do kąpieli i oczyszczających, kremach na dzień i noc, kremach do rąk, maskach i ampułkach. Jest szczególnie polecany do skóry podrażnionej, szorstkiej, zaczerwienionej i zmienionej zapalnie.
Szałwia - Zawiera olejek eteryczny, garbniki, kamforę, węglowodany i białka. Ma działanie ściągające, bakteriostatyczne, przeciwtrądzikowe i przeciwłojotokowe. Łagodzi stany zapalne skóry.
Wanilia - Zawiera olejek eteryczny o działaniu uspokajającym i łagodzącym. Jest często dodawana do kremów, kosmetyków do kąpieli, lamp zapachowych i perfum.
Żeń-szeń - W kosmetyce stosuje się jego korzeń, który dzięki zawartości saponiny ma właściwości odmładzające, ujędrniające i regenerujące. Roślina ta łagodzi ponadto stres, wzmacnia, rewitalizuje, regeneruje, stymuluje, poprawia odporność i usprawnia krążenie. Wyciągi z korzenia żeń-szenia są stosowane w szamponach, odżywkach i maskach do włosów zniszczonych.
Melisa lekarska - Zawiera eteryczne olejki (np. cytrol, geraniol), garbniki, gorycze, terpeny, kwasy organiczne, sole mineralne i cukry. Działa rozkurczowo, uspokajająco oraz łagodząco przy skórze suchej i wrażliwej. Używana jest także w olejkach do masażu oraz do kąpieli odprężających.
Kasztanowiec - Zapobiega gromadzeniu się wody w tkankach, ma tonizuje i wzmacnia ściany żył, pobudza krążenie krwi. Jest składnikiem preparatów do pielegnacji stóp, chroni przed żylakami, zastojami żylnymi i obrzękami.
Łopian - Korzeń łopianu zawiera sole mineralne, substancje białkowe oraz związki poliacetylenowe. Ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne łopian stosuje się w preparatach przeciwłojotokowych oraz w szamponach, ponieważ doskonale wpływa na włosy.
Dziurawiec - Zawiera olejki eteryczne, sole mineralne, kwasy organiczne, witaminy A i C, cukry i flawonoidy. Uspokaja i dezynfekuje oraz rozszerza naczynia krwionośne. Stosując nalewki lub inne specyfiki zawierające dziurawiec, nie wolno się opalać na słońcu, ponieważ grozi to poparzeniem skóry.
Arnika Górska - Zawiera flawonoidy, olejek eteryczny, parafiny, żywice, kwasy tłuszczowe oraz garbniki. Działa przeciwzapalnie, rozszerza naczynia krwionośne, pobudza krążenie krwi. Arnika jest dodawana do środków pielęgnacyjnych do stóp, preparatów antycellulitowych, olejków, toników, past do zębów, płynów do płukania gardła, okładów, nalewek, ma również zastosowanie w produkcji perfum.
Aloes - Ma zastosowanie w okulistyce, dermatologii, stomatologii i kosmetyce. Ze względu na zawartość licznych węglowodanów wygładza i nawilża skórę, działa również silnie przeczyszczająco, regenerująco i wzmacniająco. Żel z aloesu zawiera fruktozę, glukozę, polisacharydy, aminokwasy, sole mineralne, witaminy, enzymy i fitohormony. Aloes chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jest również stosowany w kosmetykach do skóry i włosów. Przeciwwskazaniami do stosowania aloesu są: ciąża, ciężkie niedomagania serca, nerek, nadciśnienie oraz mocny nieżyt żołądka.
Róża - Olejek różany jest jedną z najdroższych i najcenniejszych substancji zapachowych. Pobudza zmysły, łagodzi objawy depresji, dezynfekuje, działa przeciwzapalnie, ściągająco i tonizująco. Stosowany jest w tonikach, kompresach, w masażu i aromaterapii.

Substancje czynne w kosmetyce






Substancje czynne w kosmetyce- są to związki o dużej aktywności biologicznej, które oddziaływają na organizm człowieka w swoisty sposób tzn. odżywiają, zapobiegają lub leczą albo trują. W zależności od składu chemicznego stosowanej dawki i sposobu stosowania mają różne przeznaczenie są wytwarzane w różnych organach roślin, a pobierane są wtedy kiedy się magazynują w danej części roślinny. Jedna roślina może mieć kilkanaście różnych związków o różnym działaniu w zależności od tego, gdzie jest pobierana np.; w owocu danej rośliny, będzie trucizną, a w kwitach substancje leczniczą np.; owoce głogu.
Ogólnie  związki czynne dzielimy na:
Glikozydy są cukrem prostym lub złożonym mają różną budowę chemiczną i szybko ulegają rozpadowi. Większość glikozydów ma właściwości toksyczne. Występują jako kryształy bezbarwne rozpuszczające się w wodzie i dające gorzki smak.
Glikozydy dzielimy na:
- glikozydy flawonowe tzn. flawonoidy, które Przeważnie mają barwnik żółtawy, występują w soku komórkowym kwiatów i liści. Najpopularniejszym związkiem wśród flawonów jest kwercetyn, rutyna, która przyczynia się do wzrostu poziomu i przedłużenia działania wit.C w tkankach. Kwartyna działa bakteriostatycznie na niektóre bakterie i wirusy.
Kamferol- działa ochronnie na naczynia i przy naświetlaniu promieniami UV stąd wszystkie kosmetyki zawierają flawonoidy stosowane są w preparatach na naczynka ( zwiększają odporność ścian naczyń włosowatych, zmniejszają ich przepuszczalność, łamliwość, działają przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo, bakteriostatycznie np.; przy cerach tłustych.
Najwięcej flawonoidów zawiera:
-nagietek,           
 -pokrzywa,                  
-dziurawiec,                                                                                               
- bez czarny  
-nuta zwyczajna,                                                                                      
-świetlik lekarski,                 
-żeń-szeń


Antocyjany są związkiem flawinowym zaliczanych do glikozydów występują w soku komórkowym kwiatów i owoców mają barwę od niebieskiej do czerwonej najczęściej występują w tych częściach roślin, które nie mają flawonoidów często stosowane przy uczuleniach, odmrożeniach, stanach zapalnych błony śluzowej, krwotokach ponieważ zawierają spore ilości żelaza, wapnia i potasu.
Drugą dużą grupę stanowią saponiny ( glikozydy saponinowe) powstają w liściach a są odkładane jako substancje zapasowe najczęściej w częściach podziemnych tzn. korzeniach i bulwach. Mają  one właściwości hemolizy czyli rozpuszczania się krwinek, a ich roztwory wodne ulegają pienieniu się. Mają działanie drażniące na błony śluzowe( syropy wykrztuśne) powodują kichanie. Działają przeciwbakteryjnie, , zwiększają odporność na zakażenia, często stosowane w mydłach i szampanach do cery tłustej np.; mydlnica lekarska.
Grabniki są to związki organiczne o cierpkim smaku, rozpuszczalne w wodzie i alkoholu. W roślinach najczęściej występują w tkance miękiszowej. Najbardziej znana substancją chemiczną występującą w garbniku jest tanina. Garbniki mają właściwości ściągające, nadmiernie rozpulchniają błonę śluzową dzięki czemu tworzą blokadę dla stanu zapalnego. Na  skórę działają bakteriobójczo i przeciwwirusowo, ale także przeciwbólowo, ponieważ odwadniają włókna nerwowe i tym samym znoszą ból, niwelują pieczenie i swędzenie skóry wnikając do naczyń krwionośnych obkurczają je i hamują wydzielanie, działanie histaminy i tym samym hamują san zapalny i przesiąkanie tej krwi w przestrzenie międzykomórkowe dzięki czemu hamujemy obrzęk zawierają ją: korę dębu, kłaczek pięciornika, liście maliny, krwawnik pospolity, babka zwyczajna, Haber, bławatek, szałwia, pokrzywa, dziurawiec.
 Garbniki często stosowane w kremach pod oczy powodują zapobieganie opuchlizny pod oczami.

Azuleny- aktywności tego związku jest dzięki takimi substancji w nich zawartych jak: eugenol, pinem, cham azulen, mają one zdolność hamowania mediatorów reakcji alergicznej tj. histamina, serotonina, bradykanina a przyśpieszają wydzielanie się kortyzonu dlatego mają bardzo silne działanie przeciwzapalne i alergiczne są w preparatach np.; po oparzeniach słonecznych, w lekach i kosmetykach na stany ropne, trudno gojących się ranach, w pokrzywkach alergicznych.
Najbardziej popularne rośliny zawierające AZULENY to:
-rumianek,    -bylica,                                                                                                                                                   
Alkoholowy wyciąg z rumianku zawiera azuleny, ale sam nazywa się azulan i pod taką nazwą jest do nabycia w aptekach.