poniedziałek, 21 marca 2011

Usuwanie roztępów

Rozstępy pojawiają się przeważnie na pośladkach, udach, brzuchu oraz piersiach. Tworzą je wrzecionowate pasemka o różnej wielkości.

 Główną przyczyną ich powstania jest złe funkcjonowanie fibroblastów. Upośledzenie ich powoduje zmiany w budowie włókien kolagenowych, które stają się coraz słabsze, zaczynają się rozciągać i końcu dochodzi do ich zerwania. Wtedy to powstają rozstępy. Do powstania rozstępów przyczynia się również wzrost poziomu estrogenów w okresie dojrzewania, ciąży, czy menopauzy. Powstanie rozstępów często jest też wynikiem nieodpowiedniej diety, obejmującej zbyt mało mikroelementów i minerałów.

Na rozstępy narażone są przeważnie kobiety w ciąży, przechodzące menopauzę, osoby w okresie dojrzewania oraz osoby otyłe. Występowanie rozstępów niekiedy uwarunkowane jest genetycznie. Jeżeli u matki były rozstępy to jest wysoce prawdopodobne, że pojawią się one również u córki. Ale usuwanie rozstępów jest możliwe. Zacznijmy jednak od tego, w jaki sposób można zapobiec rozstępom.

Jak można im zapobiegać?

W celu uniknięcia rozstępów należy unikać częstych wahań wagi, nie stosować drakońskich diet odchudzających, które pozwalają zrzucić zbędne kilogramy w krótkim czasie. Należy również dostarczyć organizmowi odpowiednie ilości witamin: wit. A, wit. B5, wit. E, czy PP, jak również mikroelementów - głównie krzemu i cynku. Dobrze jest też zastosować kremy, olejki, bądź preparaty zawierające przede wszystkim kolagen, elastynę, biostymolinę. Ważne jest też wykorzystanie masażu do polepszenia elastyczności skóry.

Sposoby usuwania rozstępów

Na rynku mamy dostępne następujące metody usuwania rozstępów: mikrodermabrazja, peeling chemiczny, mezoterapia czy laser fraxel. Mikrodermabrazja polega na zmechanizowanym złuszczaniu wierzchniej warstwy skóry aparatem, który rozciera i wyłapuje przestarzałe komórki. Taki zabieg pozwala bezboleśnie, bezpiecznie i skutecznie pozbyć się rozstępów. Mikrodermabrazja regeneruje i odżywia skórę, powoduje zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Natomiast peeling chemiczny przy zastosowaniu kwasu glikolowego powoduje zwiększenie produkcji nowych komórek naskórka oraz syntezę włókien kolagenowych. Przy wielokrotnym powtórzeniu tego zabiegu dochodzi do zwiększenia grubości naskórka i skóry właściwej. Mezoterapia polega na wstrzyknięciu do zwyrodniałych tkanek różnych koktajli. Celem tego jest uzyskanie reakcji fibrobrastycznej w skórze właściwej oraz regeneracji kolagenu. Natomiast użycie metody fraxel laser jest nowoczesnym systemem laserowym, mającym na celu regenerację i odmłodzenie skóry. Ten laser przeszywa powierzchnię skóry milionami mikroskopijnych igieł. Impulsy tego lasera ustawione są w odpowiedniej odległości by nie poparzyć skóry, ale zmusić ją do zregenerowania.



Innymi sposobami pozbycia, usunięcia rozstępów są zastosowanie leczenia farmakologicznego, dermabrazja, chirurgiczne usunięcie oraz lasery (miedziowy, barwnikowy, CO2).

Leczenie farmakologiczne polega na zastosowaniu retinoidów, które regulują procesy rogowacenia i wpływają na procesy zapalne skóry. Dermabrazja natomiast wykonywana jest przez lekarzy chirurgów. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym w zależności od rozmiaru uszkodzenia. Do usunięcia rozstępów można zastosować również chirurgiczne wycięcie rozstępów. Polega na wycięciu elementu skóry dotkniętego rozstępami. Po zabiegu pozostają jednak blizny pooperacyjne. Zastosowanie laserów (miedziowego, barwnikowego, CO2) wymaga rekonwalescencji, gdyż powstała zaczerwieniona rana pokryta strupem. Ta metoda polega na złuszczeniu warstwy naskórka poprzez jej podgrzanie i odpreparowanie.

Kosmetyki na rozstępy - ich skład i działanie

Do produkcji kosmetyków używane są zazwyczaj następujące naturalne składniki: wyciągi z soi, związki krzemu, kwas mlekowy, ekstrakty z centella asiatica oraz witaminy: A, C, E. Wyciąg z soi ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające. Natomiast związki krzemu usuwają wolne rodniki i regenerują włókna kolagenowe i elastyczne. Kwas mlekowy pozwala na zmniejszenie rogowacenia naskórka. Ekstrakt z centella asiatica bogaty jest w fitoesrtogeny pobudzające syntezę kolagenu. Natomiast witaminy A, C, E wykazują działanie antyoksydacyjne.

Dobrym kosmetykiem na rozstępy jest preparat zawierający kolagen. Dostarczenie wystarczającej ilości tego składnika wpływa korzystnie na syntezę elastyny i kolagenu. Naturalny kolagen ma wpływ na fibroblasty, które zwiększają własną produkcję kolagenu.

 http://artykuly.com.pl/artykuly/1404_usuwanie-rozstepow.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz