środa, 7 września 2011

Dieta Atkinsa

Osoby, którym zależy na szybkim pozbyciu się nadmiaru kilogramów, szukają wszelkich sposobów, które mogłyby to umożliwić. Nierzadko postanawiają eksperymentować poprzez stosowanie różnych diet, obiecujących szybką redukcję wagi. Niestety takie bezmyślne stosowanie diet odchudzających może zakończyć się nie tylko efektem jo-jo, ale również poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Wiele osób, słysząc o rezultatach, jakie daje dieta Atkinsa, sięga po sposób odżywiania się zapoczątkowany przez znanego kardiologa. Na czym ta dieta polega? Czy jest bezpieczna? Jakich rezultatów można się spodziewać?

Dieta Atkinsa – wprowadzenie

Dieta została stworzona przez nowojorskiego lekarza. Zdaniem tego lekarza możliwa jest szybka utrata zbędnych kilogramów pod warunkiem drastycznego zredukowania ilości spożywanych węglowodanów na rzecz białek i tłuszczów. Zdaniem doktora Atkinsa to właśnie węglowodany stają się przyczyną dodatkowych kilogramów.
Osoby, które praktykują dietę Atkinsa potwierdzają, że tego rodzaju sposób odżywiania się jest w stanie zredukować nie tylko dodatkowe kilogramy, ale także przyczynić się do poprawy zdrowia. Odżywianie zgodne z zasadami doktora Atkinsa daje gwarancję lepszego zdrowia – poprawy pracy serca, procesów zapamiętywania oraz pełną odnowę biologiczną.

 

Dieta Atkinsa – zasady

Dieta Atkinsa jest dietą niskowęglowodanową. Stawia więc na ograniczenie ilości spożycia cukrów na rzecz tłuszczów i białek. Chodzi bowiem o to, by węglowodany- jako źródło energii – zastąpić tłuszczami, dzięki czemu można pozbyć się zapasów tkanki tłuszczowej. W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że zasada Atkinsa wyznaje zasadę znaną homeopatom: podobne zwalczaj podobnym, co na przełożenie na język dietetyków może oznaczać: tłuszcz zwalczaj tłuszczem.

Dieta Atkinsa została podzielona na cztery fazy. Pierwsza z nich jest najbardziej restrykcyjna, a ostatnia z kolei to raczej sposób odżywiania się, który należy praktykować już przez całe życie.

Pierwszy etap diety Atkinsa to faza przygotowawcza, w której można stracić nawet do siedmiu kilogramów. W pierwszym etapie służy przygotowaniu organizmu do nowych nawyków żywieniowych, których celem jest efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Faza pierwsza zakłada ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów do dwudziestu gramów dziennie. Zalecenia zakładają również zjadanie trzech, ewentualnie czterech posiłków dziennie. Jadłospis w pierwszej fazie zakłada wykluczenie takich produktów jak: białe pieczywo, makaron, cukier, owoce, warzywa – ale tylko te stanowiące źródło skrobi. Zalecane są natomiast produkty bogate w białko oraz tłuszcz.

W fazie drugiej następuje dalsza utrata kilogramów, która rozpoczyna się po dwóch tygodniach stosowania diety. Etap ten pozwala na stopniowe zwiększenie ilości dostarczanych węglowodanów – do ilości 30-50 gramów dziennie. Etap drugi dopuszcza spożywanie większej ilości warzyw oraz owoców. Wprowadzany jest również biały ser, a nawet rośliny strączkowe. W fazie drugiej trzeba pamiętać, by unikać takich produktów, które powodują pobudzenie apetytu albo przyczynia się do zwiększenia ilości kilogramów.

Faza trzecia nosi miano fazy kontrolującej apetyt. Chodzi o to, by nauczyć się radzić sobie z głodem tak, by nie przysporzyć sobie dodatkowych kilogramów. W trzecim etapie zwiększamy spożycie węglowodanów o 10 gramów na tydzień. Faza trzecia trwa tak długo, dopóki nie uzyskamy masy ciała, do której dążymy.

Czwarty etap diety Atkinsa służy niczemu innemu jak utrzymaniu obecnej wagi. Można spożywać taką ilość węglowodanów, która jest dla nas bezpieczna, a która nie powoduje przybytku dodatkowych kilogramów.

Dodatkowe zalecenia diety Atkinsa
Warto wiedzieć, że przez cały czas trwania diety Atkinsa należy dostarczać organizmowi spore ilości wody. Dozwolona jest także kawa (z wyłączeniem pierwszej fazy). Zalecana jest także aktywność fizyczna, która pomoże nie tylko uporać się z dodatkowymi kilogramami, ale także przyczyni się do utrzymania uzyskanej podczas odchudzania sylwetki.

Mechanizm diety Atkinsa

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób możliwe jest odchudzanie poprzez zjadanie tłuszczy. Mechanizm działania diety doktora Atkinsa polega na wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Dzieje się tak, gdy dostawa węglowodanów do organizmu ograniczana jest w sposób radykalny. Wówczas dochodzi do zwiększenia stężenia ciał ketonowych we krwi w porównaniu ze stężeniem glukozy. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że w takiej sytuacji to właśnie ciała ketonowe stają się źródłem energii, co z kolei sprawia że organizm czerpie energię ze spalania tłuszczów, a nie ze spalania węglowodanów.
Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/dieta-atkinsa/">Dieta Atkinsa</a> - izabela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz