środa, 7 września 2011

Leczenie trądziku różowatego

Mało kto wie o trądziku różowatym. Zazwyczaj po informacje o tym schorzeniu sięgamy w momencie, gdy lekarz stwierdzi właśnie u nas tę chorobę. Dopiero wówczas zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to taki rodzaj trądziku, który ma nieznaną etiologię. Bardzo często jego pojawienie się na naszej skórze jest obarczone nawet kilkoma różnymi czynnikami. Dlatego, by trądzik różowaty i jego leczenie mogło być prowadzone w sposób skuteczny, trzeba najpierw dokładnie rozpoznać przyczyny. Nie mniej jednak zwykle przy zwalczaniu schorzenia wykorzystuje się bardzo podobne metody, które są wykorzystywane przy kuracjach leczniczych w trądziku pospolitym.


Jak się nie dać trądzikowi różowatemu?

By trądzik różowaty nie pojawił się właśnie u nas warto przestrzegać kilku istotnych wskazówek. Temu schorzeniu sprzyja między innymi życie w pośpiechu, częste sytuacje stresowe, a zatem trzeba je w miarę możliwości skutecznie eliminować. Co więcej – częste zaczerwienienia skóry pojawiające się na twarzy właśnie w wyniku tychże stresów mogą stać się przyczyną pojawienia się trądziku różowatego.
Oprócz tego to „niepokorne” schorzenie częściej występuje u kobiet, które regularnie przyjmują doustne środki antykoncepcyjne, a także u pań przechodzących menopauzę. Trzeba zatem koniecznie zwrócić szczególna uwagę na te czynniki, i jeśli zauważymy niepokojące objawy, warto jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.
Mając do czynienia z trądzikiem różowatym warto unikać zbyt wysokich, albo wręcz odwrotnie – za niskich temperatur, a przede wszystkim ich gwałtownych zmian. Co więcej – chcąc uniknąć tego schorzenia trzeba nie narażać swej skóry twarzy na zbyt długie działanie wiatru. Ponadto, jeśli mamy zamiar wyjść na świeże powietrze, to koniecznością staje się zastosowanie odpowiednie preparaty ochronne – najlepiej z filtrem powyżej SPF 25. Co więcej – jeśli chodzi o kosmetyki pielęgnacyjne to warto stosować takie, które mają działanie nawilżająco- łagodzące.
Jeśli chcemy nie narazić siebie na trądzik różowaty, to koniecznie trzeba zrezygnować z nadużywania napojów alkoholowych, a ponadto ograniczyć warto ostre i pikantne przyprawy.
Jeżeli zastosujemy te wskazówki, to nie powinniśmy się martwić tym, że trądzik różowaty wystąpi, a co więcej – nie przybierze ostrzejszej formy. Bowiem wtedy, by go zniwelować potrzebne będzie specjalne leczenie pod okiem specjalisty.

Leczenie trądziku różowatego – sposoby

Jeżeli nie udało się nam ustrzec przed wystąpieniem trądziku różowatego, to nie pozostaje nam nic innego jak poddanie się odpowiedniemu leczeniu. Niestety kuracja lecznicza w takim przypadku jest bardzo uciążliwa i niekiedy długotrwała. Ale mając do wyboru różne sposoby zwalczania trądziku różowatego, wystarczy dobrać odpowiednią kurację, stosować się regularnie, i potem tylko czekać na rezultaty.
Tu też warto wspomnieć, że leczenie trądziku różowatego odbywa się w niektórych przypadkach w podobny sposób jak jest to przy niwelowaniu trądziku pospolitego. Wdrażając właściwie dobraną profilaktykę i kurację leczniczą można rozwój tego trądziku wyraźnie zahamować, a co więcej nawet nie dopuścić do powstania pierwszych objawów. Ale warunkiem jest – jak już wspomniałam – dobór właściwej metody postępowania w odniesieniu do leczenia.
Lekarze – specjaliści zazwyczaj trądzik różowaty leczą w większości przypadków antybiotykami. Do najskuteczniejszych tego typu preparatów zalicza się tetracyklinę oraz tretinoinę – pochodną kwasu witaminy A, którą stosuje się tylko w ciężkich przypadkach trądziku różowatego.
Co więcej – w okresie leczenia koniecznością staje się przyjmowanie odpowiednich preparatów witaminowych, które będą zawierały witaminy, typu: K, PP i B2.
W kuracjach zewnętrznych stosuje się zazwyczaj Metronidazol pod postacią maści, albo żelu. Ponadto poleca się też różnego rodzaju roztwory, pudry, papki oraz kremy na trądzik, które zawierają między innymi: antybiotyki, ichtiol i substancje podobne do tych, które stosuje się przy leczeniu trądziku młodzieńczego.
Warto zauważyć, że stosując preparaty antytrądzikowe, trzeba wystrzegać się maści i innych postaci leków do stosowania zewnętrznego z zawartością silnie działających sterydów.

Oprócz leczenia ważna jest właściwa pielęgnacja

Jeśli stosujemy kuracje leczniczą – zleconą przez specjalistę, to wówczas nie należy również zapominać o właściwej pielęgnacji skóry. Pod żadnym pozorem nie można stosować peelingów, szczególnie tych ziarnistych. Warto zakupić takie kosmetyki, które przeznaczone są skóry wrażliwej (preparaty te nie powinny dodatkowo zawierać alkoholu). Co więcej koniecznością są kremy, zawierające filtry przeciwsłoneczne. Warto też, decydując się na makijaż, dobierać takie kosmetyki, które będą lekkie, nawilżające, a ponadto zbytnio nie obciążą skóry ( pozwolą jej swobodnie oddychać).


Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/tradzik-rozowaty-leczenie/">Trądzik różowaty – leczenie</a> - izabela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz