piątek, 8 kwietnia 2011

Budowa włosaWłos ma 3 fazy wzrostu:
I faza anagen- jest to czas kiedy włos rośnie umacnia się i tkwi, w tym stanie od 3 do 4 lat, w tej fazie jest około 85 % wszystkich włosów. Następnie przechodzi w II fazę katagenu. 

II faza katagenu, w której przebywa od 2 do 3 tygodni, kiedy aktywność komórek maleje, cebulka się zmniejsza, a mieszek włosowy przesuwa się w górę oddzielając się od brodawki włosa w tej fazie jest około 2% włosów.

III faza tzw. telogen trwa około 3 miesięcy włos jest tuż przy powierzchni skóry i jest wypychany przez nowy włos, w tej fazie jest około 13-14% włosów
Jeżeli te fazy są zaburzone przez jednostkę chorobową, nie odżywione, stres itp… dochodzi do nieprawidłowości w formie skrócenia lub wydłużenia poszczególnych faz, co w konsekwencji doprowadzi do łysienia.Najczęściej występujące choroby włosów:

Łupież- jest to nadmierne złuszczanie się skóry głowy wywołane złą pielęgnacją skóry np.; farby, lakiery, trwała, które powodują intensywne podrażnienie skóry, w wyniku czego się łuszczy, gdy tak się dzieje to mówimy o tzw. łupieżu suchym, który jest bardzo trudny do zlikwidowania, gdyż nie reaguje na typowe szamponu przeciwłupieżowe. Możemy poprawić ten stan skóry głowy poprzez nacieranie preparatami odżywczymi, przeciwzapalnymi. Dobrze robią tzw. maski w formie kremów. Leczenie polega na: zachowaniu maksymalnej higieny głowy, czyli mycie tak często jak potrzeba z użyciem preparatów zawierających „ ketakonazol”, dziegieć, siarkę, cynk, selen itp…, ale bardzo korzystne jest wcieranie w skórę głowy substancji antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych np.; azulan, sok z łopianu, woda brzozowa, wyciąg z czarnej rzepy, radical(ampułki).Łysienie typu kobiecego tzw. telogenowe- polega na przerzedzeniu się włosów na skutek nadmiernego wypadania włosów, gdzie faza telogen jest bardzo uaktywniona czynnikiem zewnętrznym. Zazwyczaj  jest to duży stres, odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, po odchudzaniu lub w jego trakcie. Choroba zazwyczaj trwa od 3 do 6 miesięcy  i ustępuje samoistnie. Jeżeli trwa dłużej należy podjąć leczenie również wewnętrzne, w tym okresie nie powinno się farbować włosów i wykonywać trwałych ondulacji.

Łysienie plackowate typu I- pojawia się u młodzieży przed 20 r. ż., a przyczyna nie jest do końca znana, najczęściej związana jest z autoimmunologią.

Łysienie plackowate typu II- łysienie plackowate dorosłych, występuje po 30 r.ż. objawia się dobrze widocznymi prześwitami na skórze głowy w formie plam, ale też dotyczy skóry twarzy, paznokci. Dochodzi do wyłysienia brwi, rzęs, brody, ale też do kruszenia się paznokci, często jest to efekt jakiejś choroby wewnętrznej np.; nowotworów, chorób hormonalnych, przyjmowania leków psychotropowych i sterydowych.

Łysienie androgenne typu męskiego- jest to trwałą utrata włosów uwarunkowana genetycznie w 80%. Rozpoczyna się od zakoli na czole lub od czubka głowy. Schorzenie polega na zmianie hormonu testosteronu zaliczanego do audio genów, który stymuluje mieszki włosowe w pewnym momencie całkowicie hamuje wzrost włosa, ponieważ białko testosteronu pod wpływem enzymów tak się przekształca, że powoduje zahamowanie anagenu. Leczenie polega na: najlepsze efekty opóźniające ten proces to stosowanie szamponów, logionów, ampułek, które zawierają substancje tj. anileksin, minoksidin lub duże stężenia cynku, które są w takich preparatach jak: Dercos(Vichy), Nizokin, LoksanzNadmierne owłosienie:

Hirsutyzm- to nadmierne owłosienie występujące u kobiet w różnym wieku i jest związane z zaburzeniami  hormonalnymi przeważnie podniesieniem poziomu estrogenów i progesteronu oraz testosteronu, ale także bardzo znacznym obniżeniem się tych hormonów np.; okres menopauzy ( pojawia się wąsik i włosy na brodzie). Typowy hirsutyzm objawia się bardzo dużym i mocnym owłosieniem na twarzy wąsy, broda, barki, szyja, podbródek, rzęsy, nogi, podbrzusze, ale także wokół brodawek sutkowych. Leczenie polega na: podawaniu preparatów hormonalnych np.; Diane 35.Hipertrichosis-  jest to nadmierne owłosienie powstałe u mężczyzn, najczęściej uwarunkowane genetycznie lub towarzyszy innej chorobie wewnętrznej np.; nowotwory, choroby autoimmunologiczne, długotrwałe przyjmowanie sterydów. Owłosienie występuje na całym ciele jest mocne i ciemne, a jeśli jest uwarunkowane hormonalnie może jednocześnie prowadzić do wyłysienie na skórze głowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz