piątek, 8 kwietnia 2011

Trądzik różowaty

Każdy z nas chciałby mieć piękną, alabastrową i delikatną cerę niesprawiającą kłopotów… Jednak niektórym osobom nie jest dane gładkie lico, ale wręcz przeciwnie otrzymują od „natury” cerę problematyczną. Główną zmorą  dużej części społeczeństwa, spędzającą sen z ich powiek jest trądzik. Te uciążliwe zmiany skórne to ogromne zmartwienie nie tylko nastolatków, ale również dla osób dorosłych. Jedną z jego odmian jest trądzik różowaty. Czym jest? Co jest jego przyczyna? Jak go leczyć? 

Rosacea, nie od róży…

Nazwa trądzik różowaty pochodzi od łacińskiej nazwy rosacea. Jest to choroba skórna, której pierwszymi objawami jest rumień, czyli zaczerwienie skóry twarzy, zazwyczaj głównie umiejscawia się na skrzydełkach nosa i na policzkach. Przede wszystkim zaczyna się banalnie- twarz robi się czerwona kiedy mamy do czynienia ze stresem oraz ze skrajnymi temperaturami , czy to, od niekoniecznie dużego mrozu, czy po przebywaniu w letnie upalne dni na świeżym powietrzu lub  w gorącym pomieszczeniu. Kolejnym objawem tegoż rodzaju trądziku jest pękanie naczynek na skórze naszej twarzy, czyli tworzenie się tak zwanych pajączków. Następnie zaczynają się wyskakiwać czerwone nieprzyjemne dla oka grudki i krostki, które pieką i swędzą. Natomiast później, na skórze twarzy umiejscawiają się guzki i ropne nacieki. Nietypowym zjawiskiem tej odmiany trądzika jest fakt, iż nie występuje on u nastolatków, ale u osób (zarówno u kobiet jak i u mężczyzn) w przedziale wiekowym od 30 do  50 roku życia.

Występują trzy główne stadia trądziku różowatego:
  1. Pierwszym, początkowym etapem jest stadium naczyniowo-rumieniowe (wtedy zazwyczaj osoba dotknięta tym schorzeniem ma szansę na rozpoczęcie walki i wyleczenie niepożądanego problemu). Skóra zaczyna się rumienić, uwidaczniają sie naczynka krwionośne, odczuwalne jest uczucie gorąca i  swędzenia.
  2. Drugim etapem choroby jest stadium grudkowo-krostkowe. W tym czasie na twarzy wyskakują grudki i krosty, pojawić się może także zapalenie spojówek oczu.
  3. Ostatnim, trzecim etapem jest  postać przerosła, charakteryzująca się rozwinięta formą  grudek i guzków ropnych, w większości umiejscowionych na skórze nosa. Wtedy to zalecane jest juz leczenie chirurgiczne.

Skąd się bierze niesforny problem…. ?

Wśród przyczyn pojawiania się trądziku różowatego możemy wyróżnić :
- genetyczne predyspozycje jednostki
-  choroby układu pokarmowego
- zbyt wysokie ciśnienie tętnicze
- nieprawidłowości związane z hormonami
- spożywanie nadmiernej ilości alkoholu
- występowanie sytuacji stresujących
- spożywanie dużej ilości potraw zawierających pieprz i  paprykę
- picie zbyt gorących napojów
- przebywanie w nieklimatyzowanych pomieszczeniach
- zbyt drastyczna dla skóry zmiana temperatur
- stosowanie kosmetyków zawierających alkohol etylowy, laurylosiarczan sodu, glikol     propylenowy, alfa-hydroksykwasy (AHA), alkohol benzylowy
- zażywanie leków rozrzedzających naczynka krwionośne np.: kortykosteroidy
- stosowanie peelingów enzymatycznych, toników zawierających alkohol
- kontakt ze zbyt silnymi detergentami

 

Lepiej zapobiegać, ale skoro trzeba leczyć…

Wiadomą informacją dla wszystkich  jest fakt, że lepsze jest zapobieganie wszelkiego rodzaju problemów, nie tylko skórnych . Zatem  co zrobić, żeby nie borykać sie z  uciążliwością rosacea? Przede wszystkich trzeba unikać zbyt drastycznych zmian związanych z temperaturą. Kiedy po spacerze w mroźny, zimowy dzień wracamy do domu i  mamy ochotę sięgnąć po filiżankę gorącej herbaty lepiej poczekajmy kwadrans zanim to zrobimy, a wtedy z pewnością nasze naczynia krwionośne nie ulegną  rozszerzeniu. Leczenie początkowego etapu rosacea polega głownie na wzmacnianiu kolagenem naturalnym popękanych i rozszerzonych naczynek krwionośnych,. Jak również na stosowaniu peelingów chemicznych. Leczenie bardziej zaawansowanych form trądziku różowatego polega głównie na  doustnym przyjmowaniu antybiotyków przede wszystkim z grupy tetracyklin, metronidazol, retinoidy (Roaccutane). Leki te podaje się cyklami tzn. chory przyjmuje je kilka tygodni lub kilka miesięcy, a potem na jakiś czas zaprzestaje stosowania kuracji w celu zregenerowania wątroby ponieważ zalecane medykamenty mogą ją uszkadzać. Jak każde leki, także i one posiadają skutki uboczne, dlatego też wskazane jest po ich stosowaniu wykonywanie badań okresowych, w tym również badań krwi. Dobrą metodą leczenia trądziku różowatego jest przyjmowanie witaminy B2, Ki PP.
Zewnętrznie na zmiany chorobowe stosuje się maści, kremy, pudry, zasypki, roztwory zawierające ichtiol i antybiotyki. Miejscowo zalecane środki z grupy retinoidów, w tym izotretinoina, mająca  działanie hamujące na powstałe zmiany skórne w ostatniej, zaawansowanej części choroby. Pamiętajmy zatem, że kiedy zauważalne na twarzy zmiany zaczynają nas niepokoić udajmy się na konsultację z dermatologiem, a wtedy zapobiegniemy przykrej walce z trądzikiem różowatym.
Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/tradzik-rozowaty-4/">Trądzik różowaty</a> - izabela

1 komentarz:

  1. Zaczerwienienie do tylko jeden z wielu objawów trądziku różowatego - dodatkowo pojawia się swędzenie, wrażliwość i nadpobudliwość. Rany stają się coraz większe i trudniejsze do opanowania. Z pomocą przychodzi tutaj Acnerose, czyli kompleksowy zestaw do zwalczania różowatego oparty na wielu naturalnych składnikach.

    OdpowiedzUsuń