piątek, 8 kwietnia 2011

Sposoby na trądzik

Trądzik to przykra dolegliwość, z którą każdego dnia muszą zmagać się zarówno osoby młode, jak i osoby, które mają już swoje lata. Niestety walka z trądzikiem bywa trudna, szczególnie wtedy, gdy nie przestrzegamy zasad, zgodnie z którymi należy wystrzegać się pewnych czynników powodujących nasilanie się zmian trądzikowych. By zatem walka z trądzikiem nie była syzyfową pracą, należy poznać przyczyny trądziku, czynniki mogące nasilać jego przebieg, a następnie przystąpić do działania. Sposobów na trądzik jest bowiem wiele.


 

Skąd ten pryszcz?

Za powstawanie trądziku pospolitego odpowiadają męskie hormony płciowe, czyli androgeny. Hormony te powodują, że gruczoły łojowe zaczynają pracować na zwiększonych obrotach. To oznacza, że gruczoły produkują zwiększone ilości łoju. Doprowadza to więc do łojotoku. To z kolei sprawia, że do bakterie beztlenowe zaczynają wykazywać swoją aktywność. Wydzielane przez nich enzymy powodują rozkład wydzieliny gruczołów łojowych na wolne kwasy tłuszczowe, co doprowadza do pojawienia się zaskórników oraz podrażnień.
Hormony jednak to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że skłonność do powstawania trądziku można odziedziczyć. Jeżeli więc z trądzikiem borykali się nasi rodzice, istnieje spore prawdopodobieństwo, że i nas trądzik nie ominie.
Ale i tak to nie wszystko. Czynników nasilających bądź prowokujących powstanie zmian trądzikowych jest wiele. Jedną z nich jest nieprawidłowe oczyszczanie twarzy. Wiele osób zapomina o wieczornym oczyszczeniu cery. A tymczasem w ciągu dnia zdążyło zgromadzić się na niej sporo zanieczyszczeń, kurzu, potu i sebum. To doprowadzi do zatykania porów.
Również i dieta jest ważna. Czasami pryszcze to efekt niedoboru witamin oraz składników mineralnych. Trądzik może pojawiać się jako znak niedoborów cynku. Dlatego też warto zadbać o to, by w diecie znalazła się odpowiednia ilość witamin i substancji mineralnych.


Domowe sposoby na trądzik

Z trądzikiem można walczyć w domowym zaciszu. Walkę z trądzikiem przeprowadzały bowiem już nasze babki, które o swoich sposobach opowiedziały swoim dzieciom. Spośród domowych sposób na trądzik nie jest wskazanych kilka. Przede wszystkim należy zapomnieć o wyciskaniu krost (pewnie będzie to trudne, bowiem dla wielu młodych wyciskanie pryszczu to wręcz nałóg). Nie jest wskazane również przemywanie twarzy wodą utlenioną oraz spirytusem salicylowym. Co zatem można?
Można przygotować domowe toniki na trądzik. Nie zawierają one alkoholu, a więc nie będą wysuszały skóry, a tym samym nie będą pobudzały gruczołów łojowych do dodatkowej pracy. W walce z trądzikiem dobrze sprawdzi się tonik z soku z cytryny, tonik z soku z ogórka, tonik z soku aloesowego.
Niezastąpione mogą okazać się drożdże browarniane. Okazuje się, że drożdże to cenne źródło witamin z grupy B oraz cynku – substancji, które niezwykle korzystnie wpływają na kondycję skóry, regulują wydzielanie łoju. Drożdże można wykorzystać na kilka sposobów. Można przygotować specjalny drożdżowy napój (kostkę drożdży zalewa się wrzątkiem, a po przestygnięciu pije), zanurzyć się w drożdżowej kąpieli. Można również przygotować maseczkę z drożdży.
Skoro już o maseczkach mowa, kolejnym domowym sposobem na trądzik jest nakładanie maseczek. Na trądzik pomoże maseczka z aspiryny, która wykazuje ponadto działanie rozjaśniające. Dobrze sprawdzi się również maseczka cynamonowa (trzeba jednak uważać, bowiem u niektórych osób cynamon może powodować podrażnienia; gdy poczujemy, że skóra swędzi lub piecze należy szybko zmyć maseczkę).
Na trądzik – kremy
Walkę z trądzikiem możemy przeprowadzić, stosując gotowe preparaty na trądzik. Jeśli chodzi o skuteczność – niektóre kremy są w stanie całkowicie wyleczyć trądzik. Trzeba tylko systematycznie je stosować.
W kremach na trądzik  może znaleźć się kilka różnych substancji. Większość z nich jest całkowicie bezpieczna oraz skuteczna. Jedyną substancją, która wywoływała podrażnienia był kwas salicylowy. Z tego też powodu coraz rzadziej można spotkać go w kosmetykach na trądzik.
Najczęściej pojawia się za to nadtlenek beznoilu. Jest to substancja, która cechuje się właściwościami utleniającymi. W praktyce oznacza to, że nadtlenek benzoilu niszczy beztlenowe środowisko, które jest korzystne dla rozwoju bakterii beztlenowych. Ponadto nadtlenek benzoilu przyczynia się do eliminowania liczby powstających zaskórników, z których potem powstaje trądzik.
Do skutecznych specyfików na trądzik zalicza się między innymi: Trioxil, Acnezine, Hydroviton.CR, Revitol Spot Gel – zgodnie z rankingiem zamieszczonym w Internecie.


Sposoby na trądzik u kosmetyczki
Z trądzikiem można walczyć również w gabinecie kosmetycznym. Zabiegów, które przyczyniają się do walki ze zmianami trądzikowymi jest wiele. Bardzo polecana jest mikrodermabrazja. Jest to zabieg, który polega na złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnego aparatu. Aparat ten wyposażony jest najczęściej w diamentową głowicę, która zakończona jest ostrymi elementami, za pomocą których dokonuje się złuszczania naskórka.
By uporać się trądzikiem o silnym przebiegu, koniecznością może okazać się wizyta u dermatologa. Na pewno zmian trądzikowych nie można lekceważyć, bowiem mogą one po sobie pozostawić nieestetyczne pamiątki w postaci blizn potrądzikowych oraz przebarwień.


Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/sposoby-na-tradzik/">Sposoby na trądzik</a> - izabela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz