piątek, 8 kwietnia 2011

Charakterystyka cer

Cera naczyniowa

Charakteryzuje się rozszerzonymi lub popękanymi naczynkami krwionośnymi w okolicach nosa i na policzkach, jest to skóra, która non stop jest czerwona. Bardzo źle reaguje na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, ponieważ może być jednocześnie sucha, tłusta, normalna lub mieszana wymaga dokładnej pielęgnacji z uwzględnieniem poszczególnych partii twarzy. Musi zawsze mieć makijaż jako ochronę na stałe kremy obkurczające naczynka, przeważnie na noc, a reszta adekwatna do rodzaju cery np.;  
sucha + naczyniowa wówczas natłuszczamy i chronimy,  
tłusta + naczyniowa wówczas regulujemy gruczoły i naczynka.
Peeling: enzymatyczny.  
Maseczki: żelowa nawilżająca, kremowa obkurczająca naczynka, algowa.

Cera sucha

Cera ta wynika z uszkodzenia funkcji bariery warstwy rogowej i płaszcza lipidowego, gdzie gruczoły łojowe, bądź nieprawidłowo pracują lub są niewykształcone to powoduje, ze skóra pozbawiona jest naturalnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi co doprowadza do częstego odwodnienia naskórka i przyspiesza proces starzenia skóry. Ta skóra jest cienka i blada skłonna do przebarwień, ma zamknięte pory, matowa, napięta, chropowata, szorstka w dotyku, często widać rozszerzone lub popękane naczynka, mało wody, a to oznacza, ze nie jest elastyczna. Wywołać ją mogą jednostki chorobowe np.; tarczyca, cukrzyca. Czynniki endogenne(wewnętrzne) uwarunkowana genetycznie( tarczyca, cukrzyca, niedobory pokarmowe 80% kobiet po 30 roku życia, niewydolność nerek), czynniki egzogenne(zewnętrzne) wpływ środowiska, w którym żyjemy, pracujemy, kontakt z detergentami, działanie słońca i solarium oraz niewłaściwa pielęgnacja.  
Pielęgnacja tej skóry: stosowanie takich kosmetyków, które zapobiegają utracie wody w naskórku np.; gliceryna, parafina, oleje roślinne, zwierzęce i mineralne, biały wosk. Kremy powinny zawierać wit. A+E, lipidy, substancje aktywne czynnie, które wspomagają system immunologiczny skóry + składniki zatrzymujące wodę w głębszych warstwach skóry( mocznik, kolagen, kwas hialuronowy) UV. Na noc krem półtłusty lub tłusty w okresie kaloryferów, nawilżający gdyż ta skóra szybciej się grzeje. Picie 1,5 l wody, korzystanie z makijażu jako formy ochronnej, wieczorne mycie mydłem bez mydła lub mleczkiem albo śmietanką, tonik pielęgnacyjny, krem nawilżający lub adekwatny z pora roku z filtrem UV + makijaż, na noc krem bogatszy i krem pod oczy. 
Peeling: enzymatyczny.  
Maseczki: żelowa witaminowa, algowa nawilżająca.Cera wrażliwa

Cera ta charakteryzuje się zaczernieniami szczególnie policzki, miejscami łuszczące się oraz jej przesuszenie,  bardzo reaguje na czynniki zewnętrzne tj: zmiana temperatury, dotyk, zanieczyszczenia powietrza, wodę, na kontakt ze sztuczną tkaniną oraz czynniki wewnętrzne np.; stres, stan emocjonalny, czynniki hormonalne, niehigieniczny tryb życia, a najczęściej zła pielęgnacja. Cera ta może być nabyta lub uwarunkowana genetycznie.  
Pielęgnacja: każdy krem powinien mieć działanie ochronne na czynniki zewnętrzne i promieniowanie UV, powinny zawierać substancje wspomagające system immunologiczny, kosmetyki lecznicze. Większość tych skór nie może być myta wodą dlatego stosowane są specjalne płyny i mleczka, które po zastosowaniu pozostawiają na skórze formę ochronnego płaszcza, jeśli może być stosowana woda „korzystamy z mydła bez mydła”. Nie możemy stosować peelingów z ziarenkami, masek rozgrzewających, preparatów z alkoholem i mocno wysuszających, makijaż jako warstwa ochronna. Skóra ta szybko się starzeje stosujemy kremy pod oczy i na szyję. Preparaty powinny zawierać wit.C, oleje roślinne.  
Peeling: enzymatyczny.  
Maski: algowe, kremowe, żelowe


Cera tłusta

Cera ta jest gruba, zawsze się błyszczy, ma rozszerzone pory, często jest zanieczyszczona zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi, co sprawia, ze jest nie równa, ma szaro ziemisty kolor, jest słabo ukrwiona (nie widać na policzkach prześwitujących naczynek) bardzo źle reaguje na czynniki wewnętrzne tj.; zaburzenia przemiany materii, zaburzenia hormonalne, stres, sposób odżywiania, używki. Jest to cera, która ma skłonności do stanów zapalnych, dlatego pielęgnacja tej cery jest bardzo trudna. Cera ta wymaga systematycznego czyszczenia przy pomocy specjalnych żeli, pianek, mydeł itp… należy stosować toniki, które regulują pH skóry, ponieważ zbyt dużą warstwa łoju powoduje zaburzenia kwasowości cery. Taka cera wolno się starzeje, dlatego należy dobierać kremy nawilżające, dotleniające, regulujące pracę gruczołów łojowych tzw. sebostatyczne lub normalizujące, regulujące ( seboregulujące- sebum ( z. łac. Tłuszcz skóry). Stosowanie maseczek, które muszą mieć właściwości absorbujące ( wchłaniające) nadmiar łoju z powierzchni skóry, takie działanie mają składniki mineralne np.; glinki, kaolin, siarki,talk, ziemie aktywne tlenu, cynku itp.. Dodatkowo jako preparat pilęgnacyjno- upiększający można stosować kremy, żele, fluidy, pudry o działaniu matującym, aby zapobiegać świeceniu się skóry. 
Peeling: enzymatyczny.  
Maski: algowe z chlorofilem ( łagodzą stany zapalne), żelowe łagodzące i dotleniające, na bazie glinek, cynku, kaolinu.


Główne błędy w pielęgnacji tej skóry to:  


- zbyta agresywne środki odtłuszczające w tym preparaty mocno matujące,
- kosmetyki o działaniu drażniącym, w tym  preparaty z alkoholem,
-nadmierne opalanie, korzystanie z solarium,
- zbyt tłuste kremy o działaniu np.; ochronnym oraz te, które tworzą tzw. okluzje czyli pieczenie skóry,
- stosowanie zbyt ciężkich podkładów np.;korektory                               Cera mieszana
Cera ta ma w sobie cechy cery suchej i tłustej, gdzie przeważnie część tłusta to środek czoła, nos i boki nosa oraz środek brody ( tzw. T) części boczne twarzy są normalne lub suche. Jest to najczęściej spotykana cera, która  występuje u osób młodych lub między 30 a 45 r.ż, gdyż osoby z cerą tłustą zaczynają przechodzić w cerę mieszaną. U osób tych często występują łuszczenia  się naskórka w okolicach nosa i policzków górnej jego partii oraz uczucie ściągania na skórze pod oczami.  
Pielęgnacja polega na; stosowaniu odpowiednich żeli, mydeł, mleczek 2x dziennie, toników bezalkoholowych o działaniu nawilżającym, łagodzącym oraz kremów w lekkiej konsystencji, które są przeznaczone ściśle do cery mieszanej lub kremów nawilżających, dotleniających, odżywczych, regenerujących w zależności od potrzeby, które stosujemy wtedy na partie nie przetłuszczone.  
Peelingi: enzymatyczny.
Maski: algowa, żelowa, kremowa.


Cera atroficzna

Cera ta jest wywołana procesem starzenia się bądź uwarunkowana jakąś istniejącą chorobą lub też efektem fotostarzeniowym ( czyli nadmiernym działaniem promieni UV). Charakteryzuje się ona tzw. zanikiem skóry, czyli widoczne są głębokie zmarszczki, nienaturalna cienkość tej skóry, brak elastyczności, który związany jest przede wszystkim z zanikiem włókien kolagenowych i sprężystych. Przy ucisku widoczne jest zapadnięcie się skóry określane jako dołki woskowe, a występujące na ciele. Taka cera ma zaniki przypadków skóry, czyli gruczołów łojowych i potowych, co powoduje, że wygląda jak pergamin i tak też zachowuje się w dotyku. Pielęgnacja tej cery: stawanie bardzo silnych kremów przeciwzmarszczkowych, stosowanie subiektywnych zabiegów fizykoterapeutycznych np.: stymulacji mięśni oraz zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, które polegając na mezoterapii igłowej i bezigłowej, czyli wprowadzeniu do skóry substancji aktywnie czynnych przez ostrzykiwanie lub przy pomocy aparatury. Peelingi: enzymatyczny.
Maski: algowe, kremowe, żelowe. 


                                              

                                                                                                                                             


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz